Açık Hava Filtresi Cezası Var mı?

Açık hava filtresi bir diğer ismiyle spor filtre, araç yakıtlarının daha verimli ve kullanışlı yanmasını sağlamaktadır. Özellik bakımından oksijen emilimini sağlayan sistem, arabalar için oldukça önemli ve olmazsa olmaz seçeneklerden bir tanesidir. Motor performansını artırmak bakımından ise çok fazla kullanılan filtre, günlük kullanımlar için kısmen uygun değildir. Zaten genellikle pist tarzı yerlerde kullanılarak pratik ve seri araçlar adına üretilir. Bu eşsiz özelliklere sahip olan filtre, bazı zamanlarda sürücülere soru işaretleri yaratabiliyor. Bu soru işaretlerinden bir tanesi olan ‘’Açık Hava Filtresi Cezası Var mı?’’ sorusu oldukça meraka edilen sorulardan bir tanesidir. O yüzden Tiryaki Oto olarak bu soruya net ve detaylı bir açıklama gerçekleştireceğiz.

Açık Hava Filtreleri, günlük yaşantı da kullanılması asla önerilmese bile bazı sürücüler tarafından tercih edilebiliyor. TÜVTÜRK tarafından ağır kusur olarak görülmeyen bu filtreler, hiçbir cezai işleme tabii tutulmayarak sorun yaratmamaktadır. Lakin bu noktada değinilmesi gerekilen yer desibel sınırının aşılmamasıdır. Aktif olarak Açık Hava Filtresi kullanan sürücüler bu desibel sınırı için belirtilen noktayı geçerse büyük sorunlar yaratabilir ve cezai işlem uygulanmasına neden olabilir. O yüzden bu sınır dikkat ederek kullanırsanız hiçbir problem olmayacaktır.

Açık Hava Filtresi Muayeneden Geçer mi?

Açık Hava Filtresi kullanımı gün geçtikçe artarken bazı sürücüler tarafından da popüler şekilde kullanılabiliyor. Cezai işlem konusunda belirli noktaya kadar kullanmanıza imkân yaratan bu sistemde, muayene konusu da oldukça açık ve nettir. Açık Hava Filtresi TÜVTÜRK tarafından kullanılması yönünde hiçbir zararı bulunmamaktadır. Egzoz emisyon kısmında büyük bir sorun yaratmayan filtre, TÜVTÜRK’ün ‘’izin verilen restorasyonlar’’ kısmında bulunarak, muayeneden geçmektedir.

Açık Hava Filtresinin yüksek sesle çalışma durumu olduğundan kaynaklı araçlar hafif kusurlu olarak muayeneden geçebilirler. Yani kısaca rahatlıkla geçebilir ve muayene konusunda bir sorun yaşamazsınız. Sadece günlük yaşantınızda sesi yüksek olduğu için belirlenen desibeli geçmemenizi tavsiye ediyoruz. Aksi taktir de büyük ceza işlemleriyle karşılaşabilirsiniz.  

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Sepet
    Sepetiniz boş!Mağazaya dön