Akü Takviye Sonrası Arıza Lambası Neden Yanar?

Önceki yazılarımızda akü ile ilgili arızalar hakkında detaylı bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise takviye sonrası arıza lambası yanmasının, hatta daha kötü sonuçlar ile karşılaşmanızın muhtemel sebeplerinden bahsedeceğiz. Ayrıca bu konuda bir problem yaşamadan takviye yapmanız için ipuçlarını da listeyeceğiz. Makalemizde sunduğumuz çözüm her türlü motorlu taşıtı kapsamaktadır. Enduro, supersport, naked, scooter tarzı motosiklet ya da otomobil ve ağır vasıtalar için geçerlidir. Bu temel prensipler takviye esnasında dikkat etmeniz gereken konuları içermektedir.

Her araçta farklı Volt ve Amper değerlerinde aküler olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun temel sebebi, araçta bulunan ve aküden aldığı enerji ile çalışan aksamların niteliğidir. Aracınıza uygun değerlerde aküyü kullanmanızın önemi ise tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Daha yüksek değerlerde bir akünün daha uzun ömürlü ya da daha az arıza çıkarabilecek olması tamamen yanlış bir düşüncedir. Aracınızın tesisat ve beyni tavsiye edilen değerler ile çalışmak için tasarlanmıştır. Ara bağlantı noktalarında sigortalar bulunsa da üreticiler tarafından yüksek değerde bir akünün bağlanması durumunda yaşanacak kısa devrelere karşı koyacak sistem tasarlanmamıştır.

Takviye Sonrası Neden Arıza Lambası Yandı? Takviye Sonrası ECU Bozuldu

Yukarıdaki paragrafta anlattığımız hususu dikkatle okuduysanız şimdiden bir çıkarım yapmışsınızdır. İşte takviye yapılan iki aracın akü değerleri birbiriyle tam olarak uyuşmadığında, amperaj değeri düşük olan araca geçen akım tesisat ve beyin başta olmak üzere tüm elektronik aksama geri dönülmez hasarlar verir. Hatta devrenin tamamen yanması yerine aracınızın ya da motosikletinizin çalıştığına dahi şükretmelisiniz. Çünkü tamamen devrenin yanması gibi değişimi zorunlu kılan ve geri dönülemez hasarlar oluşturma ihtimali de bulunmaktadır. Bağlantı yapıldıktan sonra takviyenin çok kısa sürmesinin bir önemi kalmamaktadır. Bu yanlış bağlantıyı birkaç saniye dahi yapsanız bütün sistemi yakmanız için yeterli olacaktır.

Takviye Yapınca Beyin Yanmaması, Araca Zarar Vermemek İçin Neler Yapılır?

Böyle bir durumla hiç karşılaşmamak ya da tekrar yaşamamak için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. Bu kadar detaylı anlatım sonrasında bozuk, bitik, ölü akünüz ile istediğiniz zaman güvenli takviye yapacağınızdan bu şekilde yola devam edebileceğinizi de düşünmeyin. Bu yöntemler bakımı yapılmış ve ömrü henüz tükenmemiş olan sağlıklı bir akünün istenmeyen, olağanüstü sebepler dolayısıyla deşarj olması halinde takviyeye zorunlu olması halinde kullanılmalıdır.

  • Takviye yaptığınız iki taşıtın akü değerlerinin birbiriyle uyuşuyor olması halinde direkt bağlantı sağlayarak hızlıca takviye yapabilirsiniz,
  • Aksi durumda akü değerleri düşük olan araca bağlantı öncesi, akünün araç ile bağlantı kablolarını tamamen çıkararak araç ile ilişkisini kesiniz. Buradaki mantık yalnızca direkt olarak diğer akü ile küçük değerlere sahip akünün şarj olmasıdır. Bu yöntem kullanıldığında değerlere göre değişmekle birlikte marş alacak kadar şarj olması diğer yönteme göre çok daha uzun sürebilmektedir. Ancak güvenlik açısından 10-15 dakika beklemeyi göze almak zorundasınız.
  • Ufak akü şarj olduktan sonra diğer araç bağlantısı kesilir. Ardından kendi aracınıza bağlantı tekrar sağlanarak marş alması sağlanır. Akü seviyesi çok düşük durumlarda olduğundan rölantide ya da seyir halinde en azından 20-30 dakika vakit geçirmeniz tekrar bu durumla karşılaşmanızı önleyecektir. Akünüzü biran önce kontrol ettirmeyi unutmayın. Akü sağlıklı bir şekilde şarj tutmuyorsa bırakın 20-30 dakikayı birkaç gün bile kesintisiz dolaşsanız kontağı kapattığınızda tekrar aynı aksilikle karşılaşırsınız.

Araçlara ve motosikletlere özel olarak üretilmiş akü takviyeleri için toptan fiyat almak isterseniz, bize iletişim sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz. Aktif olarak satışı yapılan perakende ürünlerimiz ise, pazaryeri ve sosyal medya hesaplarımızda bulunmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Sepet
    Sepetiniz boş!Mağazaya dön