Araba Frene Basınca Ses Gelmesi Neden Olur?

Aracınızla seyir halinde giderken frene bastığınızda ince bir ses duyuyorsanız bunun belirli başlı nedenleri bulunmaktadır. Genel olarak araç iç kısmından dolayı çıkan problem, aracı sürekli kullanıp kullanmamanız ile de fazlasıyla ilgilidir. Özellikle şehir içerisinde daha fazla kullanılan otomobillerde frene basıldığında garip bir sesle karşılaşılabilmektedir.

Aracınızda frene basınca ses geliyorsa bunun genel nedeni balatalardan kaynaklanmaktadır. Otomobil balataları, bitişe doğru yaklaşmaya başladığı zamanlarda frene basarsanız ıslık benzeri bir ses alırsınız. İşte bu sesin gelmesinin temel sebebi balataların disk bölgesine uyguladığı baskıdır. Aracınızla seyir halindeyken sürekli olarak bu sesi duyuyorsanız ve sizi rahatsız ediyorsa direkt olarak teknik servise ulaşmalı, yardım istemelisiniz. Aksi taktir de balatalar daha da kötüye giderek hasarın büyümesine yol açabilir.

Sürücülerin sıklıkla karşılaştığı sorunlardan bir tanesi olan bu problemde balatalar hasar görebilen fakat tekrar kullanılabilen yapıya sahiptirler. Eğer ki sesin tamamen ortadan kaybolmasını istiyorsanız balataları değiştirebilir, normal şekilde aracınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Sepet
    Sepetiniz boş!Mağazaya dön