Arabayı Sürttüm Kasko Karşılar mı?

Kara taşıtları sigortası olarak bilinen kasko, aracın kaza geçirmesi, çalınması veya herhangi bir olumsuz durum yaşanması karşılığında olabilecek bütün hasarları koruma altına alan anlaşmadır. Anlaşma içerisinde her iki taraf içinde farklı detaylar bulunarak belirli maddeler tarafından uzlaşılır. Kasko anlaşmaları bütünsel olarak bakıldığında her şeyi kapsar gibi gözükse de bilinmeyen şeyleri de kapsayarak sürücüler için eşsiz bir kullanım sağlar. Bazı durumlarda ise sürücülerin yaptığı hatalara karşılık olarak kaskonun karşılayıp karşılamayacağı düşünülebiliyor. Bu durumlardan bir tanesi olan ‘’Araba Sürtmesi Kasko Karşılar mı?’’ problemi, aslında detaylı ve herkesin bilmesi gereken bir sorudur. Tiryaki Oto olarak bu yazımızda soruya detaylı yanıtlar vereceğiz.

Arabanızı sürttükten sonra kasko tarafından karşılanıp karşılanmayacağı farklı durumlar üzerinden netleşmektedir. Araba sürtülmesi belirli bir yere yapıldıysa, tek taraflı olduysa kasko şirketiniz tarafından hasarlar karşılanabilir. Fakat bu durumda ilgili belge ve raporların incelenmesi, değerlendirilmesi gerekebilir. Özellikle detayların uyması durumunda kasko şirketiniz hasarlarınızı karşılar. Bunun yanında aracınızın atlını çarpmanız da kasko şirketi tarafından hasarın karşılanmasını sağlayacaktır. Sürücüler bu konularda fazla tedirgin olarak hasarların kim tarafından karşılanacağını bilmediği için kuşkulu olabiliyorlar. Bu nedenle bizim sizlere sunduğumuz bilgilerin yanında daha detaylı bilgi sahibi olmak için kasko şirketiniz ile iletişime geçmekte fazlasıyla işe yarayacaktır.

Kasko Neleri Karşılamaktadır?

Kasko şirketleri anlaşma yaptığı sürücüler ile belirli teminatlar üzerinde çalışmaktadır. Bu teminatların başında kaza, afet ve farklı noktalarda olsa da oldukça fazla sıra bulunur. Alt kısımda yer alan maddelerden kasko şirketlerinin karşıladığı şeyleri detaylıca okuyabilir, bilgi edinebilirsiniz.

 • İstemli olarak yapılan hareketler
 • Anahtar kayıpları,
 • Hırsızlık
 • Yanma
 • Devrilme veya düşme
 • Deprem
 • Eskime payı
 • Hasarsızlık koruması
 • Yol yardım hizmeti
 • Hukuksal koruma

Belirttiğimiz durumların tamamı kasko tarafından karşılanan olaylardır. Bununla birlikte en çok sorulan tek taraflı kazalar sürücüler tarafından çokça merak ediliyor. Bu soruya da net açıklama yapacak olursak, aracınızı herhangi bir yere tek taraflı çarptıktan sonra kasko şirketiniz bu durumu tamamen kendisi karşılamaktadır. Yani kasko kapsamındadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
  0
  Sepet
  Sepetiniz boş!Mağazaya dön