Clio Öncelikli Akü Şarjı Ne Demek?

Akü şarj sistemi ile ilhili sizler için araştırma yaparken gördük ki bu konuda en hassas ve en çok arıza çıkaran otomobillerin başında ne yazık ki Renault Clio modelleri geliyor. Aynı şekilde aracın ekranında akü sistemini işaret eden birden çok uyarı bulunmaktadır. Bu makalemizde ise sıkça sürücülerin karşısına çıkan; “öncelikli akü şarjı” uyarısından bahsedeceğiz. Bu, karşınıza bir uyarı olarak çıkabileceği gibi nadiren ekranda görünüp kendiliğinden kaybolabilmektedir.

Clio öncelikli akü şarjı demek, iki şeye işaret etmektedir. Akü zayıflığı dolayısıyla akünüz deşarj olmuş ya da şarj sistemi yani alternatör arızalı. Ancak öncelikle aracınızın gece ya da uzun bir park esnasında şarjının bitip bitmediğini kontrol edin. Açık kalmış bir donanım sebebiyle bu uyarının kadranda kısa bir süre gelip kaybolması gayet normaldir ve endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır.

  • Öncelikli şarj uyarısı çıktığında auto start stop sistemi çalışmaz.

Bu da bir arızaya işaret etmemektedir. Sistem sağlıklı ve dolu bir aküye ihtiyaç duyacağından dolayı akünüz dolana kadar yükü azaltmak adına çalışmayacaktır. Gelin az ihtimal olan arıza durumuna bakalım. Bu noktada öncelikle bir oto elektrikçide akü sağlığını ölçtürün. Sonraki aşamada akünün sağlıklı şarj alıp almadığını kontrol ediniz. Bu noktalardan birinde sorun ortaya net olarak çıkacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Sepet
    Sepetiniz boş!Mağazaya dön