Egzoz Muayenesi Gecikme Cezası Var mı?

Yaşadığımız çağ gereği egzoz gazları doğa için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Hava kirliliği konusunda fazlasıyla zarar verebilen bu gaz, arabaların çoğalması durumunda devamlı olarak zarar vermeye devam edebiliyor. Özellikle araçları için Egzoz Muayene kontrolü yapmayan sürücüler, gitgide egzoz gazının artığı ve olumsuzluk konusunda büyük zararlara verebilen bir tehlikeye dönüşmektedir. Bu konuda çalışmalar gerçekleştiren bakanlıklar ise araçlar için egzoz gazı emisyon denetimi yapmaktadırlar. Böylelikle denetim arabaların tehlikelerini önler ve gazın verdiği olumsuzlukları da ortadan kaldırır.

Otomobillerde egzoz muayeneleri aracın olduğu türe göre değişiklik göstermektedir. Sıfır olarak satın alınan araçlarda muayeneler 3 yıla kadar çıkarken ikinci el araçlarda bu süre 2 yıl olarak belirlenmiştir. Egzoz muayenesi yaptırmak isteyen her sürücü, belirli bir ücret karşılığında bu işlemi gerçekleştirir. Eğer ki Egzoz Muayenesinde gecikme yaşarsanız cezasıyla birlikte ödemeniz gerekmektedir. 2022 yılı itibariyle gecikmelerde 2.815 TL uygulanarak kişilere iletilir. Cezanın uygulandığı günden sonraki 15 gün içinde ödeme yaparsanız ceza %25’lik oranında kesilmektedir.

Egzoz Muayenesi İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Egzoz Muayenesi yaptırmak isteyen sürücüler, yaptırmadan önce belirli belgeleri bir araya getirmek zorundadırlar. Bahsedeceğimiz belgeleri kullanmadan hiçbir şekilde muayene yaptıramaz ve aracınızı egzoz emisyonundan geçiremezsiniz. Egzoz Muayenesi için istenen belgeler arasında: Nüfus Cüzdanı, Ehliyet veya Pasaport ve aracın tescil belgesi istenmektedir. Bunları kullanarak muayeneden rahatlıkla geçebilirsiniz.

Egzoz Muayenesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Egzoz muayenesi yaptırmak isteyen sürücüler bazı noktaları atlayarak direkt işlemlere başlamak isteyebiliyorlar. Bu noktada özellikle bazı yerlere dikkat ederek muayene yaptırmanız hem sağlığınız hem de maliyet açısından daha faydalı olacaktır. Özellikle bu alanda ilk olarak bahsedeceğimiz şey ölçüm yapılmadan önce egzozda bir sorun olmaması gerektiğidir. Eğer ki sıkıntı varsa egzozun onarılıp tekrardan muayeneye getirilmesi istenmektedir. İkinci olarak dikkat edilmesi gereken şey ise size belirtilen süre içerisinde muayeneye gitmenizdir. Belirli süreyi geçirir ve oldukça uzak bir tarihte giderseniz Egzoz Muayenesi Gecikme Cezası aracınıza yazılabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Sepet
    Sepetiniz boş!Mağazaya dön