Ehliyeti Evde Unutmanın Cezası Var mı?

Yeni sürücü olmuş veya hazırda sürücü olan kişilerin en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de ‘’Ehliyeti Evde Unutmanın Cezası Var mı?’’ sorusudur. Kişiler, trafiğe çıkma kararı aldıkları andan itibaren yanlarında ehliyeti kesinlikle bulundurmaları gerekmektedir. Ehliyet alma sürecinden sonra bazı sürücüler bu kuralı ihlal ederek yanlarında ehliyet bulundurmuyor ve trafiğe bu şekilde çıkma kararı alabiliyorlar. Özellikle bu durumun size karşılığı büyük cezalara işaret ederek farklı şekilde derecelendirmesine neden olabilmektedir. Yani başlıkta bulunan sorumuza kısa bir cevap verecek olursak, ehliyeti evde unutmanın cezası vardır ve ceza türü belirlenen dereceye göre değişiklik gösterir.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası beş farklı alana bölünerek farklı para türleriyle ödenmesi gerekmektedir. Bu beş tür şu şekilde sıralanmaktadır; ehliyetsiz araç kullanma cezası, ehliyetsiz araç kullandırma cezası, ehliyet sınıfına uygun olmayan araç sürme cezası, ehliyet sınıfına uygun olmayan araç kullandırma cezası ve ehliyeti yanına almama cezasıdır. Birbirinden koşul olarak ayrılan bu cezalar, gündelik yaşamda sürekli olarak dikkat etmenizin gerektiği ve yaşanılabilecek en ufak durumlarda ceza almanıza sebep olabilecek etkenlerdendir. O yüzden trafiğe çıkmadan önce ehliyetinizi kontrol ederek hareket etmenizi tavsiye ediyoruz. 

Ehliyeti Evde Unutmanın Cezası Ne Kadar?

Ehliyeti olmayan kişilerin araç kullanması, kendisine zarar verebileceği gibi çevresinde bulunan bütün canlılar içinde bir tehdit uyarısıdır. Ehliyeti bulunan fakat yanında bulundurmayan kişiler de kanunlar içerisinde belirlenen kuralları çiğnemeye açık hareket ederler. Özellikle Karayolları Trafik Kanunu Madde 36’ya göre, ‘’Motorlu araçların sürücü belgesi olmayan kişiler tarafından kullanması ve kullandırılıyor olması tamamen yasaktır.’’ ibaresi yer almaktadır. 2022 yılı içerisinde belirlenen ehliyetsiz araç kullanma cezaları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Ehliyetsiz araç kullanma cezası, 3674 TL
 • Ehliyetsiz araç kullandırma cezası, 3674 TL
 • Ehliyeti yanınıza almama cezası, 427 TL
 • Ehliyet sınıfına uygun olmayan araç kullanma cezası, 1823 TL
 • Ehliyet sınıfına uygun olmayan araç kullandırma cezası, 1823 TL

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
  0
  Sepet
  Sepetiniz boş!Mağazaya dön