Hususi Ticari Araçlarda Psikoteknik Zorunlu mu?

Kullandığınız araç sınıfında ehliyet almak, trafikte uzun yıllar boyunca aracı kullanmak için yeterliydi. Ancak artık bazı araç sınıfları için bu durum değişti. Yaş ilerledikçe ya da belirli bir rahatsızlık sebebiyle trafikte araç kullanmaya elverişsiz hale gelmiş olabilirsiniz. Bunun tespitinin yapılmaması halinde milyonlarca araç sürücüsü içerisinde bulunan binlerce tehlikeli sürücü trafikte insanların canını riske artmaktadır. Ayrıca alkol gibi problemletden dolayı ehliyetine el konan kişilerin de tekrar ehliyetlerini geri alabilmeleri için psikoteknik raporuna ihtiyacı var. Bu makalemizde hususi ticari araçlarda psikotenik zorunlu olup olmadığından bahsedeceğiz.

Öncelikle kısaca durumu özetleyelim. Yukarıda anlattığımız sebeplerden dolayı trafikte sürücülerin algı ve dikkatinin yerinde olup olmadığını anlamak amacıyla her 5 yılda bir psikoteknik testi almaları zorunlu oldu. Bununla birlikte taksi şoförü gibi taşımacılık yapanlardan da bu belge isteniyor. Burada hususi ticariler için herhangi bir zorunluluk bulunmuyor. Bir diğer deyişle eğer o aracı kullanmak için SRC ve K belgesi gibi ticari araç belgeleri zorunluluğunuz yoksa psikoteknik almanıza da gerek yok diyebiliriz.

Ancak bu konuda haberleri ve ilgili kanun, yönetmelikleri takipte kalmakta fayda var. Testin sıklığı değişmekle birlikte belki de yakın bir zamanda hususi araç sahipleri otomobil kullanmak için de belirli periyotlarda psikoteknik belgesi almak zorunda kalabilir. Bazıları için gereksiz masraf gibi görünse de kazaların çoğunun dikkatsizlik yüzünden olduğu düşünülürse, faydalı bir uygulama olabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Sepet
    Sepetiniz boş!Mağazaya dön