İridyum Buji Araca Zarar Verir mi?

Zamanında değiştirilmemiş bir buji, aracınızda gaz yememe ve marş almama başta olmak üzere onlarca türlü arızaya sebebiyet verebilir. Bu minik parçanın aracınızda hayati derecede önemli olmasının sebebi motordaki hava-yakıt karışımını ateşleyerek pistonun sürekli hareketini sağlamaktır. Böylesine önemli bir parça olunca firmalar bu konuda sürekli teknolojiler geliştirerek daha uzun ömürlü bujiler üretme yoluna gittiler. İşte bugün onlardan en meşhur olan iridyum buji araca zarar verir mi? Sorusuna cevap vereceğiz.

Platin, bakır ve iridyum bujiler en yaygın buji türlerinden. Hepsinin kendine özel artıları ve eksileri bulunurken iridyum bujiler diğerlerine göre nispeten pahalı olsa da verdiği performans ile fiyat farkını göz ardı etmenizi gerektirebilir. Pahalılığının temelinde iridyum maddesinin daha az bulunan bir madde olmasından ileri geliyor. Örneğin, performans araçlarında ve motosikletlerinde kullanılan gümüş bujiler de çok pahalı olduğu için pek tercih edilmemektedir.

İridyum Buji Zararlı mı?

İnternet üzerinde araç forumlarında ve sanayi dedikodularında en iyisi şu marka şu modelmiş diye başlayarak dönen yedek parça dedikodularında atlanan önemli bir konu var. Her araca ve motora uyumlu farklı buji modeli bulunması. En iyisi aracınız için kullanım kılavuzunda tavsiye edilen modeldir. Aksi takdirde kaliteli bir ürün olsa dahi aracınızla ilgili tekleme, bozuk ateşleme gibi problemlere yol açarak zarar verebilmektedir. Eğer, aracınızda halihazırda bu tür bir buji kullanılıyorsa herhangi bir zarar vermeyecektir. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Elinizde kitapçık yoksa veya kılavuza erişemiyorsanız markanızın yetkili servisinden bu bilgiye net olarak erişebilirsiniz.

Laser Buji Ne Demek?

Bu buji türleri de ateşleme noktası olarak iridyum maddesinden oluşmakta ve lazer kesim ile üretilmektedir. Örneğin NGK markasının LaserLine adında ürettiği bujiler buna bir örnektir. Aslında lazer sadece markaların ürettiği model ile ilgili bir terim olarak tabir edilebilir. Genellikle LPG’li araçların motorları için daha sağlıklı bir ateşleme sağlayacağından bu tür araçlara özel olarak tasarlanmıştır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Sepet
    Sepetiniz boş!Mağazaya dön