Kasko Lastik Patlamasını Karşılar mı?

Arabanın en önemli parçalarından bir tanesi olan lastik, her daim düşünülmesi ve şartlara uygun şekilde kullanılması gerekmektedir. Araç lastiklerinde bazı durumlarda hasar, zedelenme, patlama veya farklı durumlar gerçekleşerek sürücüler kasko tarafından karşılanıp karşılanmadığını merak edebiliyorlar. O yüzden bu önemli konuya Tiryaki Oto olarak bu soruya yazımızda detaylı ve net cevaplar vereceğiz.  

Kasko, aracın lastiğinin dış etkenler veya büyük bir kaza haricinde ücret karşılığı yapmamaktadır. Bu tür durumlar hakkında bazen sürücüler geçerli olduğunu düşünse de lastik, kaskoya kesinlikle dahil değildir. Belirttiğimiz gibi sadece kaza ve dış etkenler tarafından gelen bir durum söz konusu olursa ve bunu kanıtlayabilirseniz kasko şirketi hasarları kanıtlar. Bunun yanında farklı bir konu ise çekici hizmetidir. Bu konu ise sigorta poliçenizde yol yardım hizmeti bulunmaktaysa şirket tarafından karşılanarak aracınız için hizmet gösterir.

Kasko şirketinizden lastiğin karşılanması durumunu isterseniz belirtilen fiyatın tamamı karşılanmamaktadır. Özellikle burada belirtilen şey, lastiğin zamanla yıpranması ve eskimesidir. O yüzden kasko şirketi %50 oranında ödeme yaparak sürücünün lastiğini belirli şekilde karşılar.

Kasko Ne Zaman Geçerli Olmaz?

Kasko, olası kaza veya farklı hasar durumlarında aracın bütün güvencesini alan bir sigortadır. Motorlu ve motorsuz bütün taşıtlara alınabilen bu sigorta, belirli poliçeler üzerine yapılmaktadır. Poliçeler, sürücü ve şirket arasındaki anlaşmalardan ibaret olarak her detayı içerir. Özellikle bazı kurallar kaskoda geçerli olurken bazıları olmamaktadır. Küresel alanda geçerli olmayan kasko durumlarını alt kısımda bulunan maddelerden okuyabilirsiniz.

 • Savaş ve iç savaş tarzındaki durumlarda
 • Nükleer kazalar
 • Dış etkenlerden herhangi birisi olmadan yaşanan hasarlar
 • Kaskolu aracın ehliyetsiz bir kişi tarafından kullanılması
 • Alkol sınırının aşılması
 • Uyuşturucu kullanımı
 • Üst seviyede yolcu taşıma
 • Araç muayene günlerinin aksatılmasından sonra kaza yapılması

Bahsettiğimiz bütün bu durumlarda kasko geçerli olmamaktadır. Bazı kasko şirketleri bu konularda inisiyatif gösterse de bazıları oldukça katı kurallar içerisinde hizmet verebiliyorlar. Bu kuralların tamamı sürücülerin güvenlik ve sağlığını koruma yöneliminde olan şeylerdir. O yüzden aracı her zaman doğru ve kurallara uyarak kullanmamızı istemektedirler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
  0
  Sepet
  Sepetiniz boş!Mağazaya dön