Motosiklet Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motosikletlerde motor bölümünde yer alan beyin, aracın en önemli parçalarından bir tanesidir. İç kısımda kalan bu sistem, motosiklet içerisindeki sensörlerden veriler alarak yapılması gereken işlemleri bir bir yerine getirir. Yani bir insan beyni nasıl işlerse motosiklet beyni de aynı şekilde işlemektedir. Bu değerli sistem, bazı durumlarda arızalar vererek sürücüleri kaygılandırabiliyor. Küçük veya büyük hasar şeklinde ayırt edilen beyin arızaları, sadece belirli bir prensiple çözüme uğramaktadır.

Motosiklet beyin arızaları yaşanmasında belirli başlı şeyler ön göstermektedir. Bunlarda başlıca motosikletin çok fazla su altında kalması, sürekli güneş altında kalması, beyin elemanlarının çatlaması ve lehim yerlerinin çatlaması olarak tespit edilmiştir. Motosiklet beyin arızasında uygun yörüngelerin izlenerek çözülmesi için bazı şeylere dikkat edilmelidir. Özellikle arızanın çözümünde hangi adımların takip edileceği, belirlenen bozuk parçanın doğru şekilde değiştirilmesi ve yapılacak işlemin daha da kötüye gitmemesine özen gösterilmelidir. Aksi taktir de motosiklet beyni daha fazla hasar alarak, masrafların katlanması söz konusu olabilir.

Motosikletler normal otomobillere göre daha nadir parçalara sahip olan araçlardır. Beyin arızası yaşanmasında da diğer arızalarda olduğu gibi sistem bölgelerine dikkat ederek işlemlerin yapılması gerekilir. Motosiklet beyin arızası yaşıyorsanız kendi bilginiz dahilinde bazı parçaları kontrol edebilirsiniz. Genel olarak bakmanız gereken yerler; yakıt enjektörleri, bujiler, ateşleme bobinleri, rölanti kontrol vanaları, ana röle, güç kaynağı ve hava akış ölçüleridir. Bu sistemlerin tamamına detaylı olarak bakılmalı, yaşanılmış olumsuz durumlar eksiksiz tespit edilmelidir.

Motosiklet Beyin Arızası Belirtileri Nelerdir?

Motosiklet beyin arızasını anlamak için normalden daha farklı ve bilinmeyen yöntemler izlenmektedir. Günümüz şartlarında en çok kullanılan işlemlerden osiloskop cihazıyla sinyal testleri, direkt olarak sorun yaşanan parçayı gösterir. Böylelikle fazla uğraşılmaz ve kolaylıkla yapılması gerekilen tamire başlanır. Bunun yanında daha değişik işlemlerde mevcuttur. Fakat bu kolay sistemden yararlanarak hem vaktinizi kısaltabilir hem de arızalı parçayı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Beyin arızaları yaşanıldığında gerekli uzman kişilere başvurarak düşüncelerini almanızı önermekteyiz. Olabilecek her türlü olumsuzluğa karşı önleminizi almak işlemlerinizi de hızlandıracaktır. O yüzden parça değişim veya tamir adımlarından önce direkt olarak uzman kişilere başvurmanız daha doğru olacaktır. Yaşanılan Motosiklet Beyin Arızası belirtilerini ise alt kısımda bulunan maddelerden okuyabilir, kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.

  • Yakıtta normalden daha fazla tüketim gerçekleşmesi.
  • Araç çalışırken yanık kokusunun gelmesi.
  • Ateşleme sisteminde belirgin arızalar meydana gelmesi.
  • Motor normale göre daha güçsüz çalışır.
  • Gösterge panelinde arıza lambası yanması.

Bahsettiğimiz maddelerden herhangi bir tanesinin olduğunu fark ettiyseniz bile harekete geçmenizi tavsiye ediyoruz. Motosiklet için oldukça önemli olan bu sorun, gitgide büyüyebilir ve hasarın masrafını artırabilir. O yüzden en yakın teknik servise giderek pratik yardımlar alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Sepet
    Sepetiniz boş!Mağazaya dön