Radyatör Kapağı Arızalı ise Ne Olur?

Bütün araçlarda önemli bir yere sahip olan radyatör, motor soğutma bölümünde bulunan bir parçadır. Parça normal gündelik araç kullanımında çok fazla umursanmasa bile özellikle eski model araçlar için büyük bir önem taşır. Kapağın temel görevlerinden bir tanesi olan radyatör ve genleşme deposunda gaz sızdırmasını önlemek, parçayı değerli kılan bölümlerindendir. Bu değerli kapak içerisinde sürücüler bazen beklenmedik hatalar ile karşılaşabiliyorlar. Özellikle bunlardan bir tanesi olan arıza yaşanması, aracın iç kısmına sürekli hasar veren bir problemdir.

Radyatör kapağının arızalanmasıyla birlikte soğutma sistemi de düzgün çalışmayacaktır. Bunun yanında basıncı da koruyamayan sistem, motorun çalışma işlevine de etki ederek beklenmedik olayların yaşanmasına neden olabilir. Bu arıza içerisinde oldukça az yaşanan fakat olası durumlardan bir tanesi hortumun patlama durumudur. O yüzden radyatör kapağının arızalı olduğun fark ederseniz aracınıza hemen müdahale etmeli, sorunu uzman kişiler desteğiyle çözmelisiniz.

Radyatör Kapağı Arıza Belirtileri Nelerdir?

Araç içerisinde yer alan soğutma sistemi için büyük bir önem taşıyan radyatör kapağı, arıza olmasıyla birlikte bir anda bütün arabayı etkiler. Seyir halindeyken bu problemle karşı karşıya kalıyorsanız kesinlikle aracı kullanmamalı ve sağa çekmelisiniz. Bununla birlikte direkt olarak teknik servislere ulaşmalı, uzman kişilerden yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Aksi taktir de yaşanabilecek olumsuz şeyler aracınıza büyük çapta hasarlara bırakacaktır.

Radyatör kapağı arızalanma hatası yaşanıldığında bazı şeyler belirti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların başında gelen şeyler genellikle su eksilmesi, radyatör kapağı aşınmaları ve radyatör bölümünün aşırı derecede ısınmasıdır. Sorunun yaşanıldığı andan itibaren üç farklı belirtileri de takip ederek, problemin nereden kaynaklandığını bulmaya çalışınız. Eğer ki belirtilerin yaşanıldığını seyir halindeyken fark ederseniz derhal yardım çağırmalısınız.

Radyatör kapağı arızalı olduğu zamanlarda genel olarak belirli başlı şeyler yaşanmaktadır. Bunlardan olan soğutma suyunun devamlı azalması ve hararet sorunları olması, aracın motor ve soğutma alanına hasar vererek beklenmedik problemler yaratabilir. Radyatör kapağı arızalı haldeyken alt kısımda kalan maddelerle karşılaşabilirsiniz;

  • Kapak kapalı haldeyken bile aşırı derecede su sızması
  • Kapağın bölgesine yerleşmemesi
  • Radyatör kapağı kapalı haldeyken bölgesinden çektiğinizde gelmesi

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Sepet
    Sepetiniz boş!Mağazaya dön