Radyatör Kapağı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Radyatör Kapağı, motor soğutma sistemi içerisinde bulunarak yüksek basınç olduğu durumlarda suyun sızdırılmasını engellemektedir. Kapağın iç kısmında bulunan yağ sayesinde soğutma sistemindeki basınç normal seviyede tutulur, rahat bir şekilde koruma sağlanır. Bu harika sistem bütün marka ve model fark etmeksizin kullanılmaktadır. Bunun yanında bazı zamanlarda Radyatör Kapağı bölgesinde arıza ve sorunlar yaşanabilmektedir.

Radyatör Kapağı Arızaları farklı nedenlerden dolayı olabilen ve olduğunda basit çözümlerle atlatılabilen bir problemdir. Problemin yaşanması durumunda aracınız sizleri yolda kesinlikle bırakmaz. Fakat uzun süreli kullanımlarda arabanın sağlığını tehlikeye atarak ciddi sorunlara yol açar. Sorunu yaşanma belirtileri hakkında bilgi almak istiyorsanız alt kısımda bulunan maddeleri inceleyebilirsiniz.

  • Radyatör Kapağının tam olarak oturmaması
  • Radyatör Kapağından su sızması
  • Kapağı kapatırken zor sıkışması, sesler çıkartması
  • Kapandıktan sonra kendiliğinden atması

Bahsettiğimiz belirtiler araçta yaşanıyorsa Radyatör Kapağı kendi işlevini yitirmiş demektir. Tam olarak kapanmayan kapak, araca zarar verebileceği gibi sürüş halinde olmanız da tehlikeler yaratabilir. O yüzden oldukça kısa bir süre içerisinde sorunu çözmeniz gerekmektedir. Sorunu nasıl çözeceğiniz hakkında fikriniz yoksa alt kısımda kalan başlığı okuyabilirsiniz. 

Radyatör Kapağı Arızası Nasıl Tamir Edilir?

Radyatör Kapağı arızası yaşanılması genel olarak eski model araçlarda yaşanılmaktadır. Yeni model araçlarda çok nadir yaşanılan bu problem araç kullanma durumlarınızda çok sorun olmasa da uzun süreli kullanımda tehlike yaratabileceği için bir an önce tamir ettirmeniz gerekmektedir. Radyatör Kapağı Arızası tamir edilmezse araçta hararet sorunları, motor soğutma suyu azalması ve motor soğutma suyunun basınçla birlikte fışkırmasına neden olabilir.

Radyatör Kapağı arızasında yukarıda belirttiğimiz belirtiler yaşanıyorsa kapağın yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Özellikle çatlama ve hasar sorunu gözlemlendiyse hiç beklemeden direkt olarak değiştirmelisiniz. Bunun yanında ek olarak aracı uzun süre kullandıktan sonra, motor sıcakken, radyatör kapağını açmamalısınız. Açmanız gereken bir durum varsa üzerine bir havlu türevi kullanılarak açılmasını tavsiye ediyoruz. Eğer ki sorunu çözemiyor ve bir türlü Radyatör Kapağı Arızasından kurtulamıyorsanız direkt olarak teknik servislere ulaşmanız, sorunu aktarmanız gerekmektedir. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Sepet
    Sepetiniz boş!Mağazaya dön