Ters Kutup Başlı Akü Ne Demek?

Önceki makalelerimizde akü ve şarj sistemleri hakkında çok detaylı bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Bu makalemizde ise akü kutup başları ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız. Aracınıza aldığınız akünün kalitesi ve Ah saat değerine ek olarak, aracınızın ters kutup başlı akü mü? Yoksa normal düz akü mü çalıştırdığına emin olmanız gerekmektedir. Peki ters kutup başlı akü ne demek? Bunu ilk defa duymuş olabilirsiniz ancak bu noktaya dikkat etmezseniz, kabloların yetişmesinde ve dolayısıyla bağlantıda sorun yaşama ihtimaliniz bulunmaktadır.

Ters kutup başlı akü demek, normalde aküyü karşınıza aldığınızda sağ tarafa denk düşen (+) kutup başının tam tersi yerde, sol tarafta olmasını ifade eder. Bu özellik çoğunlukla Japon menşei araçlarda görülmekle birlikte kabloların rahat yetişebilmesi ve bağlantı yapılabilmesi durumunda teknik olarak bir zararı olmayacaktır.

Sonuç olarak, aracınıza akü alırken akü kutup başı yerlerinin nasıl yerleştiğine dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bağlantı konusunda problem yaşama riskiniz bulunacaktır. Kutup başlığında bulunan kablo ucundaki aparat gibi parçaların iletkenlik gibi noktalar son derece önemli olduğundan dolayı bu parçalarda oksitlenme gibi bir durum oluşmuş olabilir. Akünüzü değiştirmişken mağazamıza uğrayarak bu parçaları da değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Sepet
    Sepetiniz boş!Mağazaya dön