Tofaş Radyatör Kapağı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Tofaş araçlarda sıklıkla karşılaşılan ve çözüm konusunda problem yaşatan ‘’Radyatör Kapağı Arızası’’ sürücüleri çok fazla tedirgin edebilmektedir. Arızanın neyden dolayı yaşanıldığını ve nasıl anlaşılacağını anlatmadan önce Radyatör Kapağının işlevlerine kısaca değinelim. Radyatör kapağı, motor bölümünde bulunan soğutma sisteminde en önemli yapılardan bir tanesidir. Parça burada motor soğutma sistemi içerisinde bulunan yüksek ısı ve basıncının eksiltmesini engellemek amacıyla karşımıza çıkar. Tofaş otomobillerde radyatör kapağı sorunu fazla önemsenmeyen bir problem olsa bile yaşanıldığı andan itibaren harekete geçilerek çözülmelidir.

Tofaş Radyatör Kapağı Arızası yaşıyorsanız bunun bozulduğunu gösteren bazı durumlar bulunmaktadır. Özellikle bunlar arasında ilk olarak kapağın bölgesine oturmaması, bastırıldığında direkt olarak yerinden çıkması ve aşınmış olması gelir. Hasar gören radyatör kapağı, uzun süreli ve devamlı olarak kullanımlarda bir zaman sonra araçta olan işlevini yerine getiremez hale gelmektedir. Bu olağan durum karşısında alt kısımda bahsettiğimiz belirtilerin yaşanıp yaşanmadığını kontrol ederek adımlar atabilirsiniz.

  • Kapak bölgesine oturmayarak hafif çektiğinizde bile yerinden çıkar çıkıyorsa
  • Motor suyunun normal olduğu durumlarda radyatör bölgesinde su azalıyorsa
  • Kapağın su sızdırması
  • Kapağı kapatırken kilit kısmı oturmayarak bölgeye girmesinde zorlaması

Bahsettiğimiz bütün maddeler Tofaş Radyatör Kapağı Arızasına işaret etmektedir. Eğer ki bu maddelerden bir tanesi bile aracınızda yaşanıyorsa derhal harekete geçmeniz gerekmektedir.

Tofaş Radyatör Kapağı Arızası Çözümü

Tofaş araçlarda radyatör kapağının arızalanma durumu otomobilinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Sistemi kilitleyemeyen kapak, iç kısımda kalan basıncı da koruyamadığı için hortumun patlamasına bile neden olabilir. O yüzden hızlı bir şekilde problemin çözümüne geçmeli, yaşanabilecek olumsuzlukları önlemeye başlamamız gerekir.

Öncelikle çözümü için yapmanız gereken şey yukarıda bahsettiğimiz maddeleri kontrol ederek yaşanıp yaşanmadığına bakmak olmalıdır. Sorunun neyden dolayı kaynaklandığını bulduğunuzda ise uzman kişilere veya teknik servislere giderek destek alabilirsiniz. Problemi sadece radyatör kapağı değiştirerek çözmek yeterli olmayacaktır. Bu nedenle detaylı bir tarama yaptırarak gelecek zamanlardaki sorunları da önleyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Sepet
    Sepetiniz boş!Mağazaya dön