Trafik Cezası Tahakkuk Kaldırılması Ne Demek?

Önceki makalemizde MTV ve trafik cezası hakkında tecil kapsamına girmesini kısaca konuşmuştuk. Bu makalemizde ise ‘trafik cezası tahakkuk kaldırılması’ uyarısı hakkında kısa bir bilgilendirme yapacağız. Bu uyarıyı muhtemelen gelen evraklarda ya da vergi dairesi sistemi üzerinde gördünüz. Ne şekilde karşınıza çıktığı önemsiz olmakla birlikte bu uyarı aslında olumlu bir anlama gelmektedir. Birşeyin tahakkuk etmesi demek, o cezanın kesinleşmesi anlamına gelir. Buradan hareketle kaldırılması kavramından bahsedelim.

Trafik cezası tahakkuk kaldırılması demek, size yazılan trafik cezasının itiraz ya da ödeme yoluyla silinmesi anlamına gelmektedir. Tahakkuku kalkan bir motorlu taşıtlar vergisi ya da ceza, artık sistemden silinmektedir. Bu sebepten dolayı içinizi ferahlatabilirsiniz. Ancak ne sebepten dolayı bu tahakkukun ortadan kalktığına emin değilseniz, dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çünkü borcum sistemden silindi diyerek rahatladıktan sonra tekrar karşınıza borç çıkma riski bulunmaktadır. En güzel yöntem ise bu uyarıyı aldıktan bir süre sonra da borcun tamamen ortadan kalktığına emin olana kadar sistemi kontrol etmeniz olacaktır. Eğer dava yoluyla borca itiraz ettiniz ve ortadan kalktıysa, elinizde mahkeme kararları olacağından dolayı bir karışıklık olsa da ileri dönük de bir problem yaşama ihtimaliniz yoktur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Sepet
    Sepetiniz boş!Mağazaya dön