Yazın Kış Lastiği Kullanmanın Cezası Var mı?

Yaz ayları içerisinde kış lastiklerini kullanmak zararlı ve bir o kadar da tehlikeli bir durumdur. Hava sıcaklıklarının yükseldiği bu zamanlarda aracınızda kış lastiği bulunduruyorsanız kendinize faydadan çok zarar verirsiniz. Öncelikle bu zararlardan bir tanesini anlatacak olursak kış lastikleri yapıları gereği yüzeye daha fazla tutunmaktadırlar. Lastiklerin yüzeye yakın olması yol ile daha fazla yakın olmasına ve aracın baskı kuvvetini artırmasına neden olur. Bu neticede çabuk ısınan lastikler fren mesafesini uzatarak kaza oranlarını büyük derecede artırmaktadır. Sadece bununla da kalmayan kış lastikleri, bambaşka nedenlerle de aracınıza zarar verebilmektedir.

Dikkat ettiğimiz üzere kış lastiği kullanımı yaz ayları içerisinde de tercih edilebiliyor. Bu tercih edilme durumunu kesinlikle gerekli ve mecbur olmadığınız sürece yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Kış lastiğini kullanmanız ceza bakımından herhangi bir meblağa karşı tutulmasa da aracınıza daha fazla zarar vererek kaza yapmanıza neden olabilir. O yüzden herhangi bir mecburiyetiniz yoksa sürekli olarak kış lastiğini kullanmamalı, tercih etmemelisiniz. Aksi taktir de yaşanabilecek olumsuzluklar büyük masraflara neden olabilir.

Yazın Kış Lastiği Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Yazın kış lastiği kullanımı, kış aylarında yaz lastiği kullanmak gibi oldukça zararlı ve yapılmaması gereken davranışlardan bir tanesidir. Böyle bir durumda araç içerisinde yaşayabileceğiniz olaylar tamamen güvenliğinizi tehdit ederek rahat bir sürüş yapmanızı sağlamaz. Lastiklerin çabucak aşınmasını sağlayacak bu işlem içerisinde beklemediğiniz zararlı olaylarla karşılaşarak kendinizi ve dışarıda kalan canlıları da riske atabilirsiniz.

Yazın kış lastiği kullanmanın zararları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Yakıt tüketimi devamlı olarak artmaktadır
  • Araç kullanım sırasında zararlı gaz miktarı normale göre daha yüksek olur
  • Lastikler normal durumlara kıyasla daha fazla aşınır
  • Fren mesafesi uzamaktadır

Sadece bununla da kalmayan bu zararlar, daha fazla nedenlerle çeşitlenebilmektedir. Araç kullanırken can güvenliğinizi riske atmak istemiyor ve sağlıklı bir sürüş yapmak istiyorsanız lastikleri mevsimine göre kullanmalı, aracınız için uygun lastikleri tercih etmelisiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Sepet
    Sepetiniz boş!Mağazaya dön